Dags att höstgräva: din egen lott och föreningens

Välkomna till höstgrävning av föreningens lott lördagen den 7 november kl 10.00 vid övre boden. Samtidigt som vi hjälps åt att höstgräva på föreningens lott berättar odlingsrådgivarna om jord och jordförbättring, höstarbete och förberedelser till nästa års odlingar. Och inte minst – hur man gräver utan att drabbas av ryggskott.

Efter utförd arbete bjuder föreningen på varm soppa med bröd. Bindande anmälan till odlingsradgivare@rackstakoloni.se

Varför ska man höstgräva grönsakslandet?  

Vi som har lerjord har all anledning att göra det. Leran är egentligen för fin sand och packas därför lätt ihop.  Om man låter jorden ligga obearbetat hela vintern, packas den ihop ännu mera av regnet och blir ännu hårdare och svårbearbetat samt syrefattig.

Läs mer om höstgrävning och dess dygder i odlingsrådgivare Maj-Lens inlägg från förra hösten: https://rackstakoloni.se/2019/10/05/har-du-forberett-din-kolonilott-for-vintern/

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s